ВИХОВНА
ГОДИНА
НА ТЕМУ:
«Вибір професії – вибір долі»
Мета:
1. Ознайомити
учнів:
а) з класифікацією професій; б) з профорієнтаційною
роботою в різних країнах світу та в Україні;
в) з історичною
популярністю різних професій у гендерному аспекті.
2.
Виховувати
любов до праці, до обраної професії.
Попередня
підготовка:
1.
Роздати деяким
учням на самостійне опрацювання такі статті:
-
«Профорієнтація
в різних країнах світу»;
-
«Історична популярність
різних професій у гендерному аспекті»;
-
«Історія
виникнення професії "Кухар, кондитер"».
2.
Підготувати
вірші про обрану професію.
План заняття:
1. Класифікація професій за ознакою "предмет праці".
2 Історична популярність різних професій у гендерному аспекті.
3.
Профорієнтація у
різних країнах світу.
4. Профорієнтація
в Україні.
5.
Історія
виникнення професії "кухар, кондитер".
6.
Вимоги
професії до особистості працівника.
Хід заняття:
1. Ви всі погодитеся зі мною, що робота, професія є однією зі складових
нашого повноцінного та щасливого життя. Кажуть, що людина народжується двічі –
перший раз, коли народжується на світ, як жива істота, а другий раз – як
особистість, коли вибирає справу свого життя, совою професію. Цей важливий крок
повинен бути добре виваженим, цілком усвідомленим, інакше людину чекає
розчарування і жаль за даремно витраченими роками. Адже праця є основою життя
кожної людини, і від того, як людина працює, залежить добробут не лише її та
родини, але й достаток держави, майбутнє країни і народу. Свідченням цього є
така притча:
«Якось один народ вів нелегку боротьбу проти загарбників.
І коли всім стало ясно, що вони програють битву, вояки вже не вірили своєму
воєначальнику, пішла паніка. Тоді люди звернулися до Господа і попросили: «О,
Господи, допоможи нам, покажи, де та людина, яка поверне військо і надихне його
на перемогу над ворогом!». Господь змилувався і показав дім, де жила така
людина. Це був дім шевця. Отже, людина, яка могла бути генералом, шила не дуже
гарне взуття, а бездарний генерал вів військо до поразки.»
Статистика свідчить, що в світі є 40000 професій. Щоб
розібратися в цьому лабіринті професій, давайте ми з вами розглянемо
класифікацію професій за ознакою – предмет праці, яку нам підготувала Софійка
Слюзар:
Класифікація професій за ознакою – предмет праці:
- «людина
– людина»;
- «людина
– техніка»;
- «людина
– природа»;
- «людина
– знакова система»;
- «людина
– художній образ».
2.
А
зараз давайте розглянемо історичну популярність різних професій у гендерному
аспекті.
«Всі професії потрібні, всі професії важливі» –
співається у дитячій пісеньці. Але популярність різних професій міняється з
року в рік. На різних етапах історичного розвитку суспільства ті або інші
професії ставали більш престижними, а популярність інших, навпаки, падала.
Мінялися з роками й істинно чоловічі і жіночі професії.
Так, в 20-30-ті рр. ХХ ст. в Радянському Союзі дуже
престижною вважалася професія вчителя. Вчителями були і чоловіки, і жінки.
В роки Другої світової війни в армії служило 800 000 жінок – працювали
радистками, телефоністками, але були і жінки-льотчики, автоматчики, танкісти,
десантники.
В 50-ті рр. дуже популярною стає професія офіцера.
Інтерес до неї «підігрівало» телебачення, показуючи фільми, де головними
героями були офіцери. Також в цей час жінки працювали на заводах, на транспорті
нарівні з чоловіками – піднімали цілину, працювали на новобудовах.
Саме в ХХ ст. стала
престижною професія актора.
У 60-70-ті рр. найбільш популярними вважалися професії,
пов’язані з науковою діяльністю, з радіо і телевізорами, і це не дивлячись, що
зарплата інженера була менша, ніж у робітника.
У 90-ті роки на вістрі популярності виявилися економісти,
фінансисти, юристи, журналісти. І ця тенденція зберігається дотепер, хоча ринок
праці перенасичений цими професіями.
Ви знаєте, що вища освіта тепер стала дуже доступною,
тому з’явилося багато нових ВНЗ, а кількість ПТУ навпаки зменшилася. Тому зараз
є потреба в країні у кваліфікованій робочій силі. На нестачу робітників впливає
не лише небажання молоді фізично працювати, а й демографічна криза. В Україні
не вистачає професіональних токарів, слюсарів, будівельників, автослюсарів,
кухарів, офіціантів.
3.
Про
те, як проводиться профорієнтація у інших країнах, нам підготували …. (Додаток
1)
4.
А зараз
ви розкажете про те, як ви зробили свій вибір, які фактори вплинули на це.
Немає коментарів:
Дописати коментар